Masaże

Rodzaje masaży :

Terapia skojarzona kręgosłupa i stawów obwodowych

Ma na celu usunięcie bólu kręgosłupa i stawów, powoduje harmonijną współprace mięśni ze stawami. Uelastycznia kręgosłup, znosi przykurcze mięśni około kręgosłupowych, zapobiega powstawaniu blokad, wypadaniu krążka między kręgowego (dyskopatia) itp.

Do góry

Masaż klasyczny

Masaż klasyczny łączy techniki masażu leczniczego i relaksacyjnego. Najczęściej wykonywany, mający na celu utrzymanie organizmu na stałym dobrym poziomie fizyczno-psychicznym. Jest to znana i najbardziej popularna technika masażu. Zapewnia doskonałe i wręcz natychmiastowe rozluźnienie mięśni, może być stosowana również leczniczo i ze wskazaniem na rehabilitację. Trwałe efekty zagwarantuje seria zabiegów wykonanych zarówno całościowo, jak i na poszczególne partie ciała.

Masażem klasycznym nazywamy zespół różnych zabiegów manualnych, które w sposób mechaniczny, przez powierzchnię ciała działają na skórę, tkankę podskórną, mięśnie, torebki i wiązadła stawowe, a także w postaci zmian odruchowych na układ krążenia, nerwowy, wewnątrzwydzielniczy, do narządów wewnętrznych włącznie. Do masażu klasycznego należą zabiegi, które mają na celu poprawienie psychofizycznego stanu pacjenta, znajdują one zastosowanie w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób z dziedziny ortopedii, neurologii, pediatrii, ginekologii oraz chorób internistycznych.

Masaż klasyczny uwzględnia odpowiednie ułożenie pacjenta, zapewniając rozluźnienie mięśni poddawanych masażowi. W zależności od sytuacji masaż klasyczny może być wykonywany w formie zabiegu całościowego lub częściowego. W tym masażu wykorzystuje się nie tylko bezpośrednie oddziaływanie bodźców mechanicznych na tkanki, ale również odruchowe zmiany zachodzące w ustroju na drodze neuroodruchowej. To najpopularniejszy masaż, który w zależności od formy, intensywności może być leczniczy, relaksacyjny, pobudzający.

Do góry

Masaż segmentarny

Masaż leczniczy-segmentarny wpływa korzystnie na stan czynnościowy odpowiednich części ciała. Polega na pobudzaniu zakończeń nerwowych związanych z określonym narządem. Głównym celem jest leczenie pewnych zaburzeń organizmu poprzez zabiegi manualne. Każdy taki masaż może być poprzedzany zabiegami fizykalnymi np. naświetlaniem lampą Solux, okłady kompresem rozgrzewającym czy też wykonywany z użyciem środków wspomagających zabieg np. różnego rodzaju maści lecznicze działające przeciwbólowo, przeciwzapalnie i rozgrzewająco.

Do góry

Drenaż limfatyczny

Znaczna grupa chorób narządów wewnętrznych jest powodowana zaburzeniami krążenia limfy. Celem masażu limfatycznego jest usprawnienie krążenia chłonki w układzie limfatycznym, tj. od naczyń chłonnych włosowatych do ujść żylnych. Osiągalne to jest w sposób mechaniczny poprzez przepchnięcie chłonki i udrożnienie węzłów chłonnych. Efektami prawidłowo przeprowadzonych drenaży powinny być między innymi: poprawa warunków do produkcji limfocytów, transportu wody i soli mineralnych, zwalczanie bakterii oraz następstw zauważalnych na zewnątrz, czyli likwidacja obrzęków. Aby do takiego stanu doprowadzić, należy wykonać drenaż limfatyczny zgodnie z określonymi zasadami i z zastosowaniem następujących technik: głaskania, rozcierania, ugniatania. Stosowane techniki powinny mieć charakter wypychający. Aby do takiego stanu doprowadzić należy wykonać drenaż limfatyczny zgodnie z określonymi zasadami i z zastosowaniem następujących, wcześniej wspomnianych technik : głaskania, rozcierania, ugniatania. Każda technika powinna spowodować przepchnięcie limfy we właściwym kierunku. Siła nacisku na tkanki wzrasta w kierunku wykonywanego chwytu i nie powinna być przyczyną zbytniego wzrostu temperatury tkanek. Należy masować precyzyjnie, miękko i płynnie.

Do góry

Akupresura

Jeżeli któraś część ciała jest zainfekowana, przeciążona lub napięta, odpowiadające jej punkty są czułe na ucisk. W ten sposób stopy i ręce mogą zdać dokładne sprawozdanie ze stanu zdrowia.

Wpływ akupresury stóp na organizm jest właściwie wszechstronny. W trakcie leczenia akupresurą, w przypadku poważnych dolegliwości (tj. np. nowotwory) zaleca się kontynuowanie terapii tradycyjnej i stosowanie do zaleceń lekarza. Skuteczność masażu zależy od specyfiki naszego organizmu: jeden człowiek może poczuć się lepiej od razu – inny dopiero po dłuższym czasie. Zaleca się dlatego wszystkim cierpliwość, wiarę i dużo miłości do siebie samego! Fachowy masaż stóp jest doskonałym sposobem na odpoczynek tak ciała, jak i ducha.

Do góry

Masaż relaksacyjny

Delikatny masaż posiadający wspaniałe właściwości odstresowujące i relaksacyjne. Pozwala osiągnąć stan głębokiego relaksu i wsłuchać się w świat własnej, wewnętrznej muzyki. Zostawia niezapomniane uczucie lekkości i pewnej harmonii. Masaż ten ma przede wszystkim zastosowanie przy redukcji napięć oraz stresu. Stres atakuje zarówno małe jak i duże partie mięśni, osłabiając nie tylko ogólne krążenie, ale także cały układ limfatyczny, który jest oparty na regularnych skurczach mięśni. Usztywnienie ich przez podwyższony tonus mięśniowy osłabia także układ odpornościowy, limfa zaczyna trudniej krążyć. Nadmierne rozbudowanie niektórych mięśni, a także usztywnienie ich w wyniku oddziaływania chronicznego stresu wpływa nie tylko na sposób poruszania się, ale jednocześnie zmniejsza się elastyczność oraz gracja ciała. Celem tego masażu jest zniesienie napięcia mięśniowo-nerwowego i psychicznego a tym samym uzyskanie pełnego rozluźnienia i odprężenia. Szczególnie przydatny po długotrwałym wysiłku fizycznym, jaki i psychicznym.

Masaż relaksacyjny wykonywany jest najczęściej na całe ciało, lub tylko szyję i kark. Celem jest zrelaksowanie, zredukowanie stresu oraz niekorzystnego napięcia mięśni i innych tkanek.

Do góry

Masaż kosmetyczny twarzy

Masaż kosmetyczny jest stosowany przede wszystkim w celach profilaktyczno-pielęgnacyjnych. Podtrzymuje elastyczność mięśni i skóry, zapobiega powstawaniu zmarszczek.
W ramach masażu kosmetycznego wyróżnia się jeszcze masaże o charakterze profilaktyczno-pielęgnacyjnym (najczęściej wykonywane w gabinetach), korekcyjne (np. likwidujące podwójny podbródek), regenerujące (np. po gwałtownej kuracji odchudzającej, po silnych przeżyciach psychicznych).
Masaż twarzy, szyi i dekoltu zaleca się paniom po 25. roku życia. W wielu gabinetach kosmetycznych można oczywiście stosować także masaże całego ciała.

Do góry

Odnowa psychosomatyczna Bodywork

W integracyjnym masażu bodywork oprócz doświadczenia korzystamy także z intuicji i trudno jest szczegółowo opisać i określić przebieg kolejnych masaży oraz dokładnie, mechanicznie przedstawić stosowane chwyty oraz techniki, jak ma to miejsce w masażach klasycznych.

Obserwując wykonywanie masażu bodywork, możemy mieć wrażenie, iż wizualnie wiele technik podobnych jest do orientalnych technik, jednak jego podstawy rozwinięte zostały w zachodnich kręgach kulturowych. Najczęściej w masażu bodywork stosujemy kombinacje głaskań z ugniataniami, uciskami, głaskania przechodzące w rozciąganie mięśni, rozcieranie całą dłonią i kłębami.

Cały masaż determinuje jego relaksacyjny przebieg, co w rezultacie prowadzi nie tylko do odczucia głębokiego zrelaksowania, ale do pełniejszej świadomości ciała. Celem takiego masażu jest więc wprowadzenie pacjenta w głęboki relaks i odprężenie.

Do góry